SOUČASNOST

Házenkářský klub HSC Plzeň  v sezóně 2000/2001 
startuje v nově vzniklé federální lize, jejíž název oficiálně zní

"HANDBALL INTERNATIONAL LEAGUE"

Do této soutěže se HSC Plzeň kvalifikoval zásluhou třetího místa v loňské nejvyšší ligové soutěži. Potvrdil výsostnou pozici plzeňské házené mezi nejužší českou a potažmo i československou elitou. V posledních třech letech náš klub dokázal dvakrát získat titul mistra ČR a probojoval se až do jedné ze skupin velice prestižní Ligy mistrů evropských zemí.

Vysokou sportovní kvalitu klubu navíc potvrzuje skutečnost, že sedm stávajících hráčů HSC Plzeň je stabilními členy české reprezentace, která se probojovala na MS do Francie, které se uskuteční v roce 2001. Jsou to Alois Mráz, Karel Nocar, bratři Jan a Petr Štochlové, Pavel Pauza, Daniel Čurda a Milan Stöhr. Navíc dva hráči, kteří v posledních dvou letech získali titul "Házenkář roku" - Martin Šetlík a Michal Tonar - jsou odchovanci našeho klubu.

Plzeňská házená vznikla v roce 1953 jako jeden z prvních handballových klubů v ČR. Tehdejší název klubu Spartak Plzeň se během let několikrát měnil (JATAS, ŠKODA, KOVOPETROL, nyní HSC), nicméně jeho obrovská tradice, divácké zázemí a sportovní výsledky jej řadí na jedno z předních míst v české házenkářské historii. Klub od roku 1953 působí stále v nejvyšší soutěži s výjimkou jedné sezony 1989-1990, kdy jen na rok sestoupil do druhé ligy. Do galerie sportovních úspěchů vyjímají tři tituly mistra republiky (1974,1998,1999), desetkrát skončil klub na druhém a sedmkrát na třetím místě. V roce 1998 klub získal ještě navíc Český pohár. Tyto úspěchy z posledních let nás zavazují udržet výkonnost klubu na stávající úrovni, případně se podle možností pokusit o úspěšnější prosazení v evropských elitních soutěžích. Toto není jen přání a cíl klubu, ale také početné divácké obce, jelikož o házenou je na Plzeňsku tradičně velký zájem. Pozici klubu v západočeské metropoli městě nejlépe dokumentuje fakt, že čestným předsedou HSC Plzeň je náměstek primátora města Plzně ing. Pavel Rödl.

Pochopitelně plzeňská házená, to není jen špička ledovce v podobě A-týmu. V klubu působí ještě deset mládežnických družstev s výbornými výsledky. Tým, který působí v nejvyšší republikové mládežnické soutěži pod názvem HSC SKU Plzeň skončil v letošním ročníku na druhém místě, když tým starších dorostenců má na svém kontě jeden republikový titul, mladší hoši dva. Celek HSC SKU Plzeň letos navíc reprezentoval Českou republiku na Světových hrách středoškolské mládeže ve Francii, kde skončil na druhém místě. Tréninkové středisko plzeňské mládežnické házené bylo vybráno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako jedno ze třech v České republice, od školního roku 2000/2001 pro specializaci na házenou, z důvodů, že házená je významný olympijský sport. Mládežnické středisko bude sledované a mimořádně podporované zvlášť vypracovaným vládním programem.

Důkazem péče o mladé talenty je počet odchovanců našeho klubu v ligovém a reprezentačním celku. Mezi nejslavnější hráče naší historie se řadí V.Eret, Z.Pešl,mistr světa z roku 1967 F.Heřman, stříbrní olympionici z Mnichova 1972 J.Krepindl, V.Jarý a V.Haber (současný trenér reprezentace a sportovní manažer HSC Plzeň), v posledních letech se pojmem v naší házené stala jména M.Šetlík, M.Tonar, A.Mráz, K.Nocar, J.Štochl, P.Pauza a R.Bečvář.

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 01.09.2001