ZPRAVODAJ  č. 1

HSC PLZEŇ - HC ZUBŘÍ

O přípravě s Pavlem Pauzou
Názor na Handball International League ve slovenském tisku
Představujeme soupeře: HC Zubří         
 

O PŘÍPRAVĚ S PAVLEM PAUZOU
Již koncem měsíce června se začalo mužstvo HSC Plzeň připravovat na nový ročník. Z původního loňského kádru odešli Roman Bečvář a Petr Schwab (oba VfL Eintracht Hagen - SRN), Milan Stöhr (Sporting Lisabon), Kamil Piskač narukoval do pražské Dukly, odkud přišel  Petr Štochl. Z ligového dorostu dostávají šanci Tomáš Voves a Václav Vraný. V Plzni se navíc objevil i odchovanec Petr Mašát, který působil v Jičíně. Největší posilou mužstva je jedenatřicetiletý Martin Šetlík, který působil v německém Regensburgu. Pavel Pauza si s Vladimírem Markem vyměnil roli, místo asistentem, je hrajícím trenérem. "To je pouze formalita, pravomoce máme rozdělené rovnoměrně. Koučování bude stejné jako v loňské sezoně," řekl Pavel Pauza.

Co všechno musí hráči absolvovat během přípravného období na nadcházející sezónu, v níž se představí v nově vzniklé federální lize prozradil hrající trenér Pavel Pauza:

"V první části nás nejprve čekala cvičení na obecnou vytrvalost a sílu. Pak jsme se zaměřili na rychlostní vytrvalost Šestitýdenní příprava směřovala k začátku ligy. S přístupem hráčů k přípravě jsem spokojený, kluci vědí co chtějí a zároveň akceptovali i naše trenérské požadavky. Mohu říci, že po fyzické stránce jsme dobře připraveni, snad bude možná chybět zpočátku větší rozehranost, neboť jsme odehrát málo přípravných utkání. Osou týmu bude reprezentační duo Karel Nocar - Alois Mráz, dirigentem dvojnásobný český házenkář roku Martin Šetlík. Chceme bojovat o nejvyšší příčky Handball International League, probojovat se až do finále soutěže. Musím však přiznat, že kvalitu slovenských mužstev neznám, první poznatky budu získávat až v průběhu soutěže," řekl Pavel Pauza, který jako hráč již začíná patnáctou sezonu v nejvyšší soutěži. Třiatřicetiletý plzeňský kouč tipuje jako favority soutěže Radegast Frýdek-Místek, do pořadí na čele soutěže podle Pauzy promluví Karviná a Dukla Praha.  "Stále doufám, že přemluvíme Michala Tonara, který působí v německém Regensburgu. Pak bych se odvážil s mužstvem zamířit hodně vysoko," dodal Pavel Pauza.

Názor na Handball International League ve slovenském tisku:
Čas najlepším sudcom
ZUZANA WISTEROVÁ
 
Väčšina hlasov pred víkendovým štartom spoločnej česko-slovenskej ligy hádzanárov je za novú súťaž, ale niektorí sú i proti. Najlepším sudcom je čas. Názov súťaže Handball International League znie v našich pomeroch zvlášne, no skratka HIL sa už udomácnila. Ešte viac jej slangová podoba - »hilka«. Slovenské tímy súťaž unisono vítajú a vidia v nej novú motiváciu. České k nej pristupujú s väčšími i menšími výhradami: nie je organizačne pripravená najkvalitnejšie a chýba jej hlavný sponzor. Kluby tým pádom finančne nebudú z nej profitovať, pritom väčšie vzdialenosti i počet zápasov kladie zvýšené nároky na ich rozpočty. Peniaze potrebujú aj na to, aby doma udržali hráčov. Mnohí odchádzajú do nižších súťaží v zahraničí, čo je najmä problém Slovenska. No spoločná liga sa dostane na obrazovky a to všetci privítali, lebo hádzaná v posledných rokoch v televíznom vysielaní v oboch krajinách absentovala. Veľkým nedostatkom pred súťažou bola chýbajúca mediálna kampaň. Zanedbal ju organizátor súťaže spoločnosť Handball 2000, ktorú zriadili oba národné zväzy.

Čo by mala HIL priniesť? Viac ťažkých súbojov medzi silnejšími súpermi, rivalitu českých a slovenských tímov, ktorá by mala pritiahnuť aj divákov. Zvýšenou úrovňou môže HIL pomôcť aj reprezentácii.

Z oboch krajín v nej bude hrať po šesť družstiev. Západná divízia: HK Baník Karviná, SKP Frýdek-Místek, HSC Plzeň, HC Zubří, Dukla Praha, Allrisk C.A.C Praha, východná divízia: ŠKP Sečovce, 1. MHK Košice, ŠKP Bratislava, MŠK Považská Bystrica, HC Topvar Topoľčany, Štart Nové Zámky.

Je zaujímavé, že slovenskí tréneri majú v lige presilu - medzi 12 ich je deväť. V Karvinej u českého majstra pôsobí Trnavčan Ivan Hargaš, v Zubří bývalý kormidelník slovenského extraligového šampióna Košičan Jaroslav Papiernik a aj kouč Frýdku-Místku Jaroslav Trtík má slovenský pôvod. Tréneri šiestich slovenských družtiev: Sečovce - Martin Lipták, Košice - Ján Hruščák, ŠKP Bratislava - Vladimír Valachovič, Považská Bystrica - Štefan Katušák, Topoľčany - František Šulc, Nové Zámky - Peter Jurík, tréneri ďalších českých klubov: Plzeň - Pavel Pauza, Dukla Praha - Jiří Liška, Allrisk Praha - Jiří Drnek.

Dnešním soupeřem HSC Plzeň je tým Handball Club Zubří
Házená se v Zubří začala hrát v roce 1926, klub má na kontě zisk mistrovských titulů v roce 1996 a 1997. Je vicemistr ČR 1995, finalista Českého poháru v roce 1996, vítěz Českého poháru v roce 1997. HC Zubří je také účastníkem Ligy mistrů v roce 1996 a 1997.

Házenkářský tým z Valašska skončil v minulé sezoně v české extralize na čtvrtém místě za Karvinou, Frýdkem-Místkem a Plzní.  Po sezoně ukončil s klubem smlouvu trenér Jiří Kekrt, který odešel do rakouského Stockerau.  Na jeho místo přišel slovenský kouč Jaroslav Papiernik.

Z hráčů odešel do Ostravy Štolcar, skončil R. Dořičák a S. Mičola. Celek naopak posílil pivot Cvejna (bývalý hráč Náchoda a Jičína), vrátili se Mžik, který oblékal dres Cemetárny Hranice, a  Lančí, který působil v Ostravě. Těsně před zahájením soutěže HC Zubří dopsalo na soupisku i Martina Struhalu.

"Máme kvalitní dorostenecký celek, mužstvo ještě doplníme mladými hráči. Šanci dostane pivot Krpelík, Kulišťák, který může hrát střední spojku i křídlo, v sestavě se zřejmě objeví i Klimko. Mužstvo absolvovalo soustředění v Kopřivnici, herní příprava se uskutečnila v rakouském Strockerau," řekl předeseda klubu Jiří Janošek.

Posilou klubu je i Jaroslav Petřek, bývalý hráč Kopřivnice a Hranic, který je organizačním pracovníkem a zároveň i manažerem. Petřek dva roky působil jako sekretář v Hranicích.

Soupiska HC Zubří:
1. Martin Struhala, brankář
2. Luděk Fabián, brankář
3. Jaroslav Klimek, brankář

4. Pavel Hrachovec, křídlo
5. Petr Hrachovec, křídlo
6. Tomáš Galus, křídlo  
7. Aleš Opálka, křídlo
8. Pavel Cvejn, pivot
9. Miroslav Ďurajka, křídlo
10. Milan Mžik, spojka
11. Jurij Kiriljuk, spojka
12. Andrej Kuzo, spojka
13. Richard Hladký, spojka
14. Tomáš Lánčí, spojka
15. Jaroslav Klimek, spojka
16. Zdeněk Krpelík, pivot

trenér: Jaroslav Papiernik
asistent trenéra: Jiří Mika
vedoucí mužstva: Petr Tovaryš

Aktuální zpravodajství, výsledky, rozlosování, rozhovory, naleznete na teletextu kanálu PINK, kabelové televize PILSKABEL TV a.s.

 

 

 

FC Viktoria Plzeň

HSC Plzeň

HC Keramika Plzeň

 

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 14.05.2001