NOVINKY

 7. 5.2001 - Co se nepodařilo prosadit v premiérovém ročníku Interligy
"Od nové soutěže si slibujeme její větší mediální prezentaci, především v televizi, větší množství kvalitních, vyrovnaných utkání a haly naplněné spokojenými diváky." To jsou slova předsedy Českého svazu házené JAROSLAVA GATTERMAYERA při prezentaci nového modelu nejvyšší házenkářské soutěže. Premiérový ročník Handball International League (HIL) se chýlí ke konci a právě její závěr je přijímán věřejností i samotnými aktéry s velkými rozpaky.

1. Mediální prezentace v televizi
Nepochybně se nepodařilo prosadit házenou na televizní obrazovky v takové míře, jakou si vedení svazu představovalo. Kromě obou finálových střetnutích mohli diváci zhlédnout pouze osm zápasů, jejichž výběr byl mnohdy pochybný.
2. Vyrovnaná utkání
Zůstalo pouze u přání. Právě ta skutečnost, že se utkávala česká mužstva se slovenskými, jejichž úroveň je prokazatelně nižší, způsobila, že se vyrovnanost mnohdy velmi výrazně vytratila.
3. Plné haly
Rozdíl v návštěvnosti při zápasech na Moravě a na Slovensku oproti utkáním hraným v Čechách je známý. S tím by v současném stavu zájmu o házenou v Čechách ze jediný rok neudělal nic ani sebelepší systém. Přesto i na úvodní semifinálový zápas play off pražské Dukly, "bašty nezájmu", našlo cestu výrazně více příznivců než na běžná střetnutí. A tím se dostáváme k nejžhavějšímu problému letošního modelu. Play off.
4. Národní play off
Hrát ve vyřazovacích bojích pouze na dva hrané zápasy a vymknout se tak ze zavedeného systému, jenž se osvědčil v ostatních kolektivních sportech, bylo nešťastné. Nejdramatičtější a diváky nejoblíbenější část soutěže tak byla zkrácena na minimum. A to se nelíbí ani fanouškům, ani sponzorům. Důvod tohoto řešení? Při běžném modelu na tři vítězná utkání by se nestihly odehrát zápasy federálního play off, původně plánované jako komerčně využitá nadstavba soutěže.
5. Federální play off
Mnohými trenéry i hráči nechtěné. Považují je za zbytečné. Vítěz nemá šanci postoupit do evropských soutěží a především zamýšlené finanční zhodnocení se nepodařilo zajistit. Chybí totiž generální sponzor.
6. Budoucnost
V těchto dnech dostaly kluby k oponentuře návrh nového modelu. Měly by v něm být zohledněny připomínky, které vedení soutěže obdrželo. Především se počítá se zvýrazněním role play off.
Kritické hlasy o HIL
"Největší problém vidím v tom, že se nepodařilo zajistit generálního sponzora." RASTISLAV TRTÍK, trenér Frýdku-Místku.
"Vyvrcholení by mělo být opravdovým vyvrcholením. Ve federálním play off se hraje už jen o hubičky." JIŘÍ LIŠKA, trenér Dukly.
"Federální play off je zbytečné, šanci dostanou hráči z lavičky."
JIŘÍ MIKA, trenér Zubří

 

DENÍK SPORT - 7. 5. 2001

 

 

FC Viktoria Plzeň

HSC Plzeň

HC Keramika Plzeň

 

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 14.05.2001