NOVINKY

  4.9.2000 - REGLEMENT HIL
Handball International Leauge (dále ve zkratce jako HIL) je nová soutěž organizovaná pro dvanáct klubu. Šest klubu nominuje Český svaz házené a šest klubu Slovenský svaz házené. Startují v ní hráči starší devatenácti let, výjimečně hráči starší sedmnácti let. Tato nová soutěž HIL nahrazuje Extraligu házené mužů.

ÚČASTNÍCI SOUTĚŽE PRO SOUTĚŽNÍ ROČNÍK - HIL 2000 - 2001

České kluby - ZÁPADNÍ SKUPINA  HCB Karviná  SKP Frýdek-Místek  HSC Plzeň  HC Zubří  HC Dukla Praha  Allrisk CAC Praha
Slovenské kluby - VÝCHODNÍ SKUPINA  ŠKP Bratislava  ŠKP Sečovce  MŠK P. Bystrica  1.MHK Košice  Štart Nové Zámky  HC TOPVAR Topolčany  

 

PRVNÍ ČÁST - ZÁKLADNÍ
Šest klubu z české republiky vytvoří západní skupinu a šest klubu ze slovenské republiky východní skupinu. kluby se střetnou ve své skupině čtyřkolově, každý s každým ( 2x v domácím prostředí, 2x na hřišti soupere ) a navíc se utkají dvoukolově ( doma - venku ) s kluby druhé skupiny. Celkově sehrají 32 utkání. Cílem základní části je určit čtyři nejlepší kluby z každé skupiny, které postupují do nadstavbové části soutěže a dva nejhorší kluby bez ohledu na skupinu, které budou zařazeny do prolínací soutěže s vítězi nejvyšších soutěží v ČR a SR o účast v příštím ročníku soutěže.

DRUHÁ ČÁST - NADSTAVBOVÁ
Do této části postupují v každé skupině kluby, které se v základní části soutěže umístily na 1. - 4. místě. Utkání v nadstavbové části se hrají systémem "play-off" na dvě utkání o vítěze a další pořadí ve skupině. Pro sestavování dvojic v této části soutěže platí, že nejlépe umístěný klub po základní části hraje s nejhůře umístěným klubem. První utkání se hraje vždy na hřišti hůře umístěného družstva. Vítězové skupin získají titul Mistr České republiky, resp. Mistr Slovenské republiky., diplom, věcné trofeje a medaile. Kluby umístěné na druhém a třetím místě obdrží diplomy a medaile.

ZÁVĚREČNÁ ČÁST
V závěrečné části HIL se utkají čtyři nejlepší kluby ze západní skupiny se čtyřmi nejlepšími kluby východní skupiny o titul vítěze HIL. Utkání se hrají systémem "play-off" na dvě utkání a pro sestavování dvojic v prvním kole platí klíc: A1 - B4, A2 - B3, A3 - B2, A4 - B1. Ve druhém kole se v první dvojici utkají vítězné kluby z utkání A1 - B4 a A2 - B3 a ve druhé dvojici vítězné kluby z utkání A3 - B2 a A4 - B1. Vítězné kluby postoupí do finále. První utkání se hraje vždy na hřišti hůře umístěného klubu po dlouhodobé části soutěže. Vítězný klub získá putovní pohár HIL, věcnou trofej, diplom, medaile a finanční odměnu. Kluby umístěné na druhém a třetím místě získají věcnou trofej, diplom a medaile.

PROLÍNACÍ SOUTEŽ

Dva nejhůře umístěné kluby v dlouhodobé části se utkají s vítězi nejvyšší soutěže ČR a nejvyšší soutěže SR ve dvou utkáních prolínací soutěže podle těchto pravidel:  Na sestupových místech se umístil jeden klub ze SR a jeden klub z ČR - vítěz nejvyšší soutěže ze SR se utká se slovenským klubem, vítěz nejvyšší soutěže ČR se utká s českým klubem.  Na sestupových místech se umístily dva kluby z ČR nebo SR - vítěz nejvyšší soutěže se země obou sestupujících se utká s klubem, který se umístil na 12. místě a vítěz nejvyšší soutěže druhé země se utká s klubem umístěným na 11. místě. Úspěšnější z těchto dvojic získávají nárok na start ve společné soutěži v sezóně 2001 - 2002.

EVROPSKÉ POHÁRY

PMEZ - startují pouze MISTR ČR a MISTR SR  PVP - startují vítěz nebo poražený finalista Českého poháru a Slovenského poháru. Poražený pouze v případě, že se vítězem stane mistr příslušné země.  EHF - právo startu získá klub, který obsadí druhé místo v přeboru ČR a SR. V případě, že druhé místo obsadí klub, který získal právo účasti v soutěži PVP, získá právo na start v poháru EHF družstvo, které se umístilo na třetím místě.

TERMÍNY ZÁPASU
Termíny zápasu na základní části naleznete v rozlosování soutěže

Způsob určení umístění v první části soutěže
Pro stanovení pořadí v dlouhodobé části souteže je rozhodujícím kritériem vetší počet bodu ze všech utkání. V případe rovnosti bodu dvou nebo více družstev rozhoduje o umístění:

a ) větší počet bodu ze vzájemných utkání
b ) větší rozdíl branek ze vzájemných utkání
c ) větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře
 d ) větší rozdíl branek ze všech utkání
e ) větší počet vstřelených branek ze všech utkání
Utkání play-off a utkání prolínací soutěže
Utkání play-of a utkání prolínací soutěže se hrají na dvě utkání do rozhodnutí a vítězem se stává klub, který získá vetší počet bodů. V případě rovnosti je vítězem klub, který:

 a ) má lepší rozdíl branek
 b ) vstřelil větší počet branek na hřišti soupeře  V případě, že ve druhém utkání zvítězí poražený klub z prvního utkání stejným výsledkem jakým v prvním utkání prohrál, tak se utkání prodlužuje o 2 x 5 minut. Pokud ani potom nepadne rozhodnutí provádí se střelba 7m hodů, podle zásad stanovených pro utkání hraná do rozhodnutí. První utkání začíná na hřišti hůře postaveného družstva po dlouhodobé části soutěže nebo vítěze nejvyšší soutěže ČR a SR.

Utkání hraná do rozhodnutí
Všechna utkání se hrají na vítězství. V případě nerozhodného výsledku v normálním hracím čase se utkání po pětiminutové přestávce a novém losování o výhoz prodlužuje. Hrací doba prodloužení je 2 x 5 minut, přičemž pro změnu stran není plánovaná přestávka. Jestli-že je výsledek nerozhodný i po tomto prodloužení, následuje po pětiminutové přestávce střelba 7m hodu. O tom kdo střelbu 7m hodu zahájí rozhodne los.

Pravidla pro střelbu 7m hodu
1. série: a ) vedoucí družstev oznámí rozhodčím a zapisovateli 5 hráčů, kteří provedou 7m hod ( jméno a číslo hráče ). Všichni hráči provádějící 7m hod musí být oprávněni ke hře ( nesmí být předtím vyloučeni do konce utkání, diskvalifikovaní nebo jim do konce hrací doby neuplynul čas vyloučení ). Jakékoliv doplňování družstva je při střelbě 7m hodu zakázané, tyto mohou vykonat pouze hráči uvedení v zápise před skončením řádné hrací doby.

b ) pořadí hráčů provádějících 7m hod je libovolné.
 c ) brankáři mohou 7m hod chytat a rovněž provádět.
 d ) branku na kterou se budou 7m hody provádět určí rozhodčí.
 e ) vítězem se stává družstvo s větším počtem proměněných 7m hodu. Pokud skončí utkání nerozhodně i po prvním kole 7m hodu, následuje kolo druhé.

 2. série: a ) vedoucí družstev oznámí rozhodčím a zapisovateli 5 hráčů, kteří provedou 7m hod ( jméno a číslo hráče ). Všichni hráči provádějící 7m hod musí být oprávněni ke hře.

 b ) poradí hráčů provádějících 7m hod je libovolné.
 c ) brankáři mohou 7m hod chytat a rovněž provádět.
d ) střelbu zahajuje družstvo, které v prvním kole začínalo jako druhé.
e ) vítězem je družstvo, které v jakémkoliv pořadí střelby 7m hodu tento proměnilo a soupeř nebyl úspěšný. Jestli-že je výsledek i po druhém kole nerozhodný, následuje třetí - konečné kolo.

3. konečná série a ) vedoucí družstev oznámí rozhodčím a zapisovateli jméno a číslo jednoho hráče a dvou brankářů. Všichni musí mít oprávnění ke hře.

 b ) ten hráč, který prohraje los zahajuje střelbu 7m hodu.
c ) brankáři nemohou 7m provádět, je však možná jejich výměna v brance před každým hodem.
d ) vítězem je to družstvo, které v jakémkoliv pořadí střelby 7m hodu tento proměnilo a soupeř nebyl úspěšný.
Hrací termíny
Hracími dny jsou soboty a neděle, pokud není stanoveno jinak a všechny kluby si do 16.6.2000 stanoví začátky utkání pro celou soutěž. Jakoukoliv změnu proti vylosování může výjimečně povolit pouze ředitel soutěže.

Řízení utkání
Všechna utkání jsou řízena dvojicemi rozhodčích. Delegaci na jednotlivá utkání provádí řídící složka soutěže ze seznamu sestaveného na základě návrhu CSH a SZH. Proti nominaci rozhodčích nelze protestovat. Proti výkonu rozhodčích je možné protestovat ve smyslu platného znění pravidel IHF.

Delegáti
Na všechna utkání HIL budou vysláni delegáti řídící složky, kteří budou vykonávat činnost v souladu se schváleným statutem.

Zapisovatel a časoměřič
Funkci časoměřiče a zapisovatele muže vykonávat pouze rozhodčí, nebo CSH a SZH vyškolený funkcionář s platným dokladem, potvrzený řídící složkou soutěže. Kontrolu provádí rozhodčí. Zapisovatel musí mít před utkáním k dispozici žlutou, červenou a zelenou kartu pro pomocnou signalizaci od stolku.

Pořadatelská služba
Pořadatelská služba musí být řádně označena. Hlavní pořadatel, který je uveden v zápise o utkání ( musí být označen a prokazuje se rozhodčímu hracím dokladem ) se před utkáním představí rozhodčímu a dohodne s ním způsob spolupráce.

Převzato na internetových stránkách SKP Frýdek Místek

Aktuální zpravodajství, výsledky, rozlosování, rozhovory, naleznete na teletextu kanálu PINK, kabelové televize PILSKABEL TV a.s.

 

FC Viktoria Plzeň

HSC Plzeň

HC Keramika Plzeň

 

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 14.05.2001