NOVINKY

28.1.2001 - Reprezentace jede domů

Česká republika - Island 29:29 (12:15)
Sestava a body ČR: Galia, Kučerka - Nocar 3, Čurda, Heinz 1, Tonar 7/2, Filip 2, Stöhr, Mráz 10, Juříček 6.
Branky Islandu: Stefansson 7, Johannesson 5/3, Sighvatsson 5, Duranona 4/1, Sigurasson a Sigurdsson po 4. Rozhodčí: Lemme a Ulrich (oba Něm.). Diváci: 3000.

(ČTK) - Čeští házenkáři remizovali po dramatickém průběhu s Islandem 29:29 po poločase 12:15 a jejich účast na mistrovství světa ve Francii skončila po základní části. Reprezentanti si připsali za jednu výhru a dvě remízy čtyři body a ve skupině A obsadili konečné páté místo. Stejný počet bodů měli i Portugalci, avšak lepší vzájemný zápas je posunul do osmifinále.
   Reprezentantům se úvod zápasu zcela nevyvedl. V útoku jejich hra postrádala myšlenku, v obraně chyběl důraz. V barvách Islandu se naopak dařilo rodákovi z Kuby Duranonaovi, jenž se podílel dvěma góly na vedení svého celku 3:0. Čeští hráči vstřelili gól až v páté minutě, kdy se trefil Jan Filip. Křídelnímu útočníkovi se pak až do poločasu přestalo dařit, neproměnil dokonce tři rychlé protiútoky, při kterých stál tváří v tvář brankáři.
   Přesto se svěřenci Vladimíra Habera dostali do zápasu, především díky aktivním střelcům Mrázovi a Juříčkovi, který každý zatížil v první půli konto soupeře čtyřmi góly. Na vyrovnání skóre se velkou měrou podílel gólman Martin Galia. Ve 24. minutě se Češi poprvé dostali do vedení 10:9, ale pak měli velké potíže s vysunutou obranou Islandu a do konce poločasu vstřelili už jen dva góly, zatímco soupeř pět.
   Do druhé půle vstoupil český tým navlas stejně jako na začátku zápasu. Než se hráči rozkoukali, soupeř vedl o pět branek a trenér vystřídal gólmana. Kučerkův příchod na palubovku českou hru oživil, když ve skvělém střeleckém koncertu pokračoval aktivní Mráz. Čtvrt hodiny před koncem se házenkáři dostali podruhé v zápase do vedení.
   Jednobrankový náskok zvýšili a pět minut před koncem zápasu dokonce vedli o tři góly. Pak však v dramatickém finiši nechal český tým soupeři hodně prostoru v obraně a ten dokázal vyrovnat. Důležitou "sedmičku" neproměnil dvě minuty před koncem Michal Tonar, přestože předcházející dva trestné hody z jeho ruky skončily v síti. Český tým měl dvacet sekund před koncem míč ve svém držení, ale zbrklostí se připravil o možnost prodloužit si pobyt na šampionátu.
Česká republika - Maroko 40:23 (22:9)
Sestava a body ČR: Galia 1, Kučerka - Čurda 3, Zemánek, Heinz 3, Tonar 6, Filip 7/1, Drobek 3, Stöhr 2, Mráz 4, Juříček 7, Nocar 4, Hejtmánek.
Nejvíce branek Maroka: Berrajaa 10/3, Bouhaddioui 5/1. Rozhodčí: Boye, Jensen (oba Dán.). Diváci: 2000.
(ČTK)
- Premiérové vítězství si připsali na mistrovství světa ve francouzském Montpellieru čeští házenkáři. Po porážce od Švédů a Portugalců a remíze s Egyptem dnes čeští reprezentanti porazili outsidera skupiny A Maroko 40:23 po poločase 22:9 a srovnali tak manko ve skóre z předchozích zápasů.
   Reprezentanti si udrželi naději na postup do osmifinále, kam se podle okolností mohou probojovat i v případě remízy v nedělním posledním utkání s Islandem. Jistotu jim však nezaručí ani výhra. Záleží totiž na dalších dvou dnešních zápasech ve skupině: Portugalsko - Švédsko a Egypt - Island.
   Čeští házenkáři do zápasu vstoupili odhodlaně, s vědomím, že případný nezdar by je s největší pravděpodobností poslal domů. Soupeř udržel krok jen pár minut, po výtečných kombinacích se reprezentanti ujali vedení 7:1. Pak sice trochu polevili, nechali si dát tři laciné branky, ale na konci dvacáté minuty už vedli o deset gólů 14:4. Prakticky tak rozhodli o výsledku.
   Do hry se dnes často zapojovala také křídla, která čeští házenkáři v předchozích třech zápasech příliš často nevyužívali. Výborně opět zachytal mladíček v české brance Martin Galia, po jehož rozehrávkách stříleli reprezentanti branky zejména po rychlých protiútocích. Maročané hráli zbrkle a bez myšlenky, málo se koncentrovali a českým házenkářům nechávali mnoho prostoru v obraně.
   Na začátku druhého dějství útoky střídaly útoky, obě mužstva hrála hodně divoce, bez rozmyslu. Čeští hráči se však po chvíli uklidnili a opět se uchýlili k pohledné kombinační hře. Vyzařovalo z nich sebevědomí, pro střelecký zápis do statistiky utkání si doběhl až před branku soupeře dokonce i gólman Galia, jenž zvýšil na 26:13.
   Zbytek utkání čeští hráči, stále bez zraněného Martina Šetlíka, ale s Milanem Stöhrem, který i přes potíže s vyvrtnutým kotníkem nastupoval v obraně, dotáhli bez většího úsilí do vítězného konce. Do útoku se zapojil v jednu chvíli také druhý brankář Josef Kučerka a rozdíl skóre narostl až na lichotivých sedmnáct gólů.

Aktuální zpravodajství, výsledky, rozlosování, rozhovory, naleznete na teletextu kanálu PINK, kabelové televize PILSKABEL TV a.s.