NOVINKY

25.6.2001 - Hráči HSC vyhráli LEKOV Beachhandball CUP 2001
          Mezinárodní mistrovství Plzně v plážové házené - LEKOV BEACHHANDBAL CUP 2001, který proběhl o víkendu v areálu plážových sportů ve Štruncových sadech, se stal kořistí domácích házenkářů Porsche Teamu "A", v ženské kategorii vyhrála Tigra Praha.

Turnaj přilákal do areálu plážových sportů ve Štruncových sadech i spoustu házenkářských osobností a reprezentační trenér Vladimír Haber zde pomalu mohl udělat letní plážové soustředění. A tým, který by dal ze samotných hráčů a diváků dohromady, byl rozhodně nebylo žádné béčko.         

beach_handball_1_prew.jpg (65153 bytes)
             Perfektně zorganizové akce, která byla jedním z pěti kvalifikačních turnajů pro mistrovství republiky v Brně, se za velké přízně počasí i diváků, zvědavých na nový sport, zúčastnilo nakonec pětadvacet týmů ze čtyř evropských zemí. Do semifinále se v mužské kategorii probojovaly zaslouženě opravdu čtyři nejlepší celky turnaje - Královo Pole, jehož hráči vlastně tento mladý rychle se rozvíjející sport do naší republiky, polské Opole, které ale hraje spíše agresivnější házenou na písku, úřadující mistři republiky Zlatí tygři Praha, v čele s reprezentanty Janem Filipem, Martinem Kovářem, Petrem Hejtmánkem a Martinem Hribem, a domácí Porsche Team "A", interligoví házenkáři HSC Plzeň (bratři Štochlové, Daniel Čurda, Michal Tonar a další). Hlavně semifinálový duel mezi Porsche týmem a Královým Polem předvedl možná nejlepší beachhandball, který se kdy u nás na písku hrál, ve finále mezi Porsche Teamem a polským celkem pak byl k vidění dramatický souboj v prvním poločase, kdy o zisku prvního bodu rozhodla až náhlá smrt.

beach_handball_2_prew.jpg (58640 bytes)

Zkušenosti z interligových palubovek a především mnohem pestřejší a tvořivější herní projev plzeňského týmu nakonec ale slavil zasloužený úspěch. Mezi ženami kralovaly hráčky Tigry Praha v čele s reprezentantkou Lucií Barákovou, extraligová děvčata Chebu (Prošková, Humlová, Frouzová, Kovačíková a další) skončila třetí. Putovní pohár generálního ředitele LEKOV, a.s. Blovice za nejlepší projev beachové házené převzali Zlatí tygři Praha.

VÝSLEDKY

Muži - semifinále: Priatele Opole (Pol.)-Zlatí tygři Praha 2:1 (25:39), Porsche Team "A" Plzeň-BHC Královo Pole 2:0 (50:36), finále: Porsche Team "A"-Opole 2:0 (34:20). Pořadí: 1. Porsche Team "A", 2. Opole, 3. Zlatí tygři, 4. Královo Pole, 5. Tahiťani Praha, 6. Los Ďáblos Plzeň, 7. Porsche B, 8. Sokol Hůrky, 9. Modrobílý Bolevec a BHC Bělá, 11. Kovošrot Louny, 12. Čambavamba Plzeň, 13. Parta Pitka, 14. chebský dorost, 15. BHC Mašiny Plzeň, 16. Podlaháři Cheb. Nejlepší hráč: Daniel Čurda (Porsche Team).

Ženy - semifinále: Tigra Praha-Rychlá rota Cheb 2:0 (19:12), ESV Regensburg (Něm.)-MEA Zinkové panenky Plzeň 0:2 (18:23), finále: Tigra Praha-Zinkové panenky 2:0 (38:25). Pořadí: 1. Tigra, 2. Zinkové panenky, 3. Rychlá Rota, 4. Regensburg, 3. 5. Beznaděje Plzeň, 6. STOCK Team Praha, 7. Sokol Vršovice, 8. Tirschenreuth (Něm.), 9. HC Mašinka Praha. Nejlepší hráčka: Lucie Baráková (Tigra).

Soupiska vítězného týmu - PORSCHE TEAM „A“ Plzeň

Petr Mašát – HSC Plzeň

Milan Zeus – HSC Plzeň, levé křídlo juniorské reprezentace do 21 let

Jiří Hynek – HSC Plzeň, střední spojka juniorské reprezentace do 21 let

Tomáš Voves – HSC Plzeň

Daniel Čurda – HSC Plzeň – pravé křídlo české házenkářské reprezentace

Jan Větrovec – pravé křídlo juniorské reprezentace do 21 let

Michal Uhlář – HSC Plzeň

Michal Tonar – Aue, druhá bundesliga, pravá spojka české házenkářské reprezentace

Vedoucí mužstva – Petr Štochl  - HSC Plzeň, brankář šíršího výběru reprezentace ČR

Trenér, masér a psycholog týmu – Jan Štochl, brankář české házenkářské reprezentace

 

beach_11.jpg (61378 bytes)

Největší opilec RADIM VANĚK (Horní Bělá)    
Nejlepší hráčka LUCIE BARÁKOVÁ  (Tigra Praha)
Nejlepší hráč DANIEL ČURDA (Porsche Team „A“ Plzeň)
Nejdelší nohy turnaje VENDULA BĚLÍKOVÁ (Vršovice)   

beach_4.jpg (42439 bytes)

beach_5.jpg (38475 bytes) beach_3.jpg (38255 bytes) beach_8.jpg (43603 bytes)

A co na to někteří reprezentanti Česka? Pěti jsme položili dvě otázky:

1. Proč se vůbec vy a beachhandball máte rádi?

2. Jakou má podle vás tento sport budoucnost?

JAN ŠTOCHL (HSC Plzeň - kouč, masér a psycholog vítězného celku Porsche "A" teamu)

1. "Sám jsem nehrál, ale klukům jsem chtěl pomoci, prostě být s nimi na place. Do branky jsem se nehrnul, protože vím, že brácha je do útoku lepší a góly brankáře se počítají dvojnásobně. Vidím tenhle sport poprvé a jsem jím nadšený."

2. "Budoucnost nedokáži odhadnout, navíc se mi zdá, že od mezinárodní házené se liší více než plážový volejbal od volejbalu šestkového. Ale určitě se tenhle přitažlivý sport chytne."

MARTIN KOVÁŘ (v uplynulé sezóně hráč bundesligového Düsseldorfu, Zlatí tygři Praha)

1. "Pro mě je to určitě vítané zpestření roku, i když na druhé straně je to na písku docela slušná dřina. Je to i příležitost potkat se s lidmi, se kterými jsem se třeba rok neviděl, pokecat s těmi, kteří házenou mají rádi, která je baví. Jsem hrozně rád, že jsem mohl do Plzně přijet. Perfektní akce, skvělá organizace, absolutní spokojenost."

2. "Je to určitě velice atraktivní sport, navíc pravidla upřednostňují hlavu, techniku a taktiku. Je to přitažlivé pro diváky a ti vlastně nakonec rozhodnou o tom, jak se tenhle sport bude dál vyvíjet."

PETR HEJTMÁNEK (v uplynulé sezóně hráč Dukly Praha, Zlatí tygři Praha)

l. "Je to po té interligové šichtě vlastně odpočinkový sport, a zároveň i dobrá příprava na další sezónu. I když je to na písku dost fyzicky náročné, jde v první řadě o kamarádství, o pohodu, všichni se sejdeme, pobavíme se a o tom to je."

2. "Je to dynamický sport a když jsme se v loňském roce s Duklou byli podívat na prvním mistrovství Evropy v beachhandballu v Itálii, věřím, že plážová házená má budoucnost. Třeba ve Francii, v Itálii, v Portugalsku nebo v Německu se na tenhle sport již házenkáři specializují, a dívat se na jejich hru je paráda."

LUCIE BARÁKOVÁ (Slavia Praha, hráčka vítězného družstva Tigra Praha)

1. "Je to něco nového, je to pěkný sport, při kterém se člověk výborně odreaguje. Je to doplněk házené, můžete použít některé kombinace z mezinárodní házené a na druhé straně se naučit i něco nového, co můžete pak praktikovat na palubovce."

2. "Beachhandball půjde určitě nahoru v cestě, kterou již vyšlapal plážový volejbal. Na turnaje jezdí stále více družstev a ten plzeňský turnaj byl opravdu špičkový nejen po organizační stránce, ale i pokud jde o úroveň plážové házené u nás. Jako sport má beachhandball velkou budoucnost a možná, že již brzo se celky na něj budou specializovat."

JAN FILIP (bundesligový Nordhorn, hráč Zlatých tigrů Praha)

1. Je to trochu něco jiného než normální házená, ale hlavně jde o to, že se sejdou opět známí lidé. Je to legrace, je to uvolnění, je to perfektní zábava, na kterou se dá i koukat. Na druhou stranu ale chceme vyhrávat, to máme v sobě. A ani nás nemrzelo, že jsme prohráli v semifinále, ale že jsem prohráli s Poláky, kteří nehráli beachhandbal, ale házenou na písku. Porsche team nebo Královo Pole, to je o něčem jiném, to jsou nápady, radost ze hry, do je pastva pro oči."

2. "Na to je možná jednoduchá odpověď. Podívejte se, kam se vyšvihl plážový volejbal. Hodně záleží na tom, jak se beachhandbal bude vyvíjet ve světě."

LADISLAV VÁLEK

Aktuální zpravodajství, výsledky, rozlosování, rozhovory, naleznete na teletextu kanálu PINK, kabelové televize PILSKABEL TV a.s.

 

 

FC Viktoria Plzeň

HSC Plzeň

HC Keramika Plzeň

 

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 26.06.2001