NOVINKY

29. 6.2001 - Hodnocení mládeže
        Ve druhém týdnu června skončili soutěže mladých házenkářů, které jsou řízeny Českým svazem házené. Náš region má své zástupce v I. i II. lize staršího a lize mladšího dorostu.

   V celorepublikové I.lize staršího dorostu startovalo dvanáct celků (6 Čechy,          6 Morava). Západní Čechy reprezentovali družstva HSC SKU Plzeň a Sokola Bolevec. HSC jako jedno ze čtyř celků v ČR, která jsou zařazena do systému dorosteneckých center sportu, podávalo v soutěži solidní výkony, více se mu dařilo v jarní části, kdy získalo 18 bodů o proti 14 z podzimu. Se ziskem 32 bodů a skórem 558 : 448 brankami obsadilo čtvrté místo, na třetí chyběl 1 , na druhé 3  a na první   6 bodů. Družstvo se opíralo o výkony brankařů Marka Bokůvky, Františka Křížka, o střelecké umění spojek Lukáše Buchty se 102, Lukáše Krále 96 a křídla Jaroslava Kovaříka, který nastřílel nejvíce branek a to 107. Na pivotu nejvíce času odehrál Petr Tahovský, autor 53 branek. Ostatní hráči pro tyto hráče připravovali situace pro střelbu a tak čtvrté místo je úspěchem celého kolektivu. V reprezentačním družstvu do devatenácti let byli v širší nominaci zařazeni tito členové centra mládeže: František Křížek, Lukáš Buchta, Václav Vraný, Lukáš Král a Jan Foltýn.

    Sokol Bolevec, nováček  soutěže se představil jako družstvo, které získávalo body s celky z druhé poloviny tabulky, čož bylo důležité pro únik ze sestupových pozic. Bolevečtí získali 14 bodů při skóre 400 : 463, patří jim desáté místo, když na deváté chyběl 1 bod, ale na jedenácté, sestupové má náskok 5 bodů. Výkon družstva byl závislý na dobré hře obrany a na úspěšnosti velmi dobrého brankáře Pavla Kolaříka, o čemž svědčí počet obdržených branek (šesté místo). Již tolik se nedařilo v útoku, kde byl problém branky dávat, když je družstvo v počtu nastřílených branek na předposledním místě. Nejvíce gólů dali Michal Liška 76, Míroslav Končel 70, Petr Rous 64 a Pavel Valenta 51 branek. Je velkou škodou, že se i přes dobré umístění v soutěži, musí se dorostenecký celek s I. ligou rozloučit, protože se nepodařilo sehnat finanční prostředky na setrvání v celorepublikové lize a tak družstvo bude hrát II. dorosteneckou soutěž, které se zúčastňují jen české celky.

       Ve II . lize staršího dorostu hrál jen jeden zástupce ze západu Čech a to rezerva ligového dorosteneckého celku HSC SKU Plzeň. Úkolem družstva bylo připravit hráče na příští ročník nejvyšší dorostenecké soutěže. Tento záměr se podařil a nebýt dvou nešťastně prohraných zápasů, mohl se celek radovat z vítězství v soutěži. Jen jedna porážka v Jičíně, byla po herním výpadu celého družstva zasloužená. Zisk 29 bodů a druhého místa, při ztrátě dvou bodů na prvního a náskoku osmi na třetí celek, je jistě úspěchem tohoto mladého celku. Střelecky se nejvíce dařilo Janu Bejvlovi se 73, Miroslavu Pelechovi se 61, Tomášovi Krosnařovi se 46 a Lukášovi Procházkovi se 43 brankami. Nejvíce utkání se střídavým úspěchem odchytal Josef Toupal a Miroslav Ženíšek.

     V lize mladšího dorostu měla naše oblast tři zástupce, ale tentokrát družstva nenavázala na úspěchy posledních osmi let, kdy plzeňské celky byly třikrát mistry ČR, třikrát vicemistry ČR. Nejlépe a to na šestém místě s 20 body se umístil celek HSC SKU Plzeň, který měl stejný počet bodů jako pátá Třeboň a na čtvrtý Jičín mu chyběl jeden bod. Na sedmém místě skončila se 13 body Slavia VŠ Plzeň a na posledním místě se 2 body Sokol Bolevec.

    HSC SKU Plzeň bylo zařazeno do soutěže místo Talentu Plzeň, který převedl s družstvem i věkově odpovídající hráče, kteří se spojili s jádrem družstva starších žáků HSC Plzeň. Celek podával nevyrovnané výkony, nevyvaroval se velkého množství technických chyb a výpadků jak v činnostech útočného tak obranného rázu. Porazil na hřištích soupeře druhý celek Dukly Praha i třetí Dvůr Králové, ale nedokázal v některých utkáních v domácím prostředí s celky z horní poloviny tabulky bodovat, i když měl zápas dobře rozehraný. Nejlepší střelci družstva byli Daniel Zoubek 83, Petr Kust 81, Jan Stehlík 74, Vít Kalaš 64 a Marek Vraný 58 branek.

      Družstvo HK Slavia VŠ Plzeň absolvovalo náročnou sezónu. Kolektiv byl složen z 50 % staršími žáky a druhou polovinu tvořili hráči s malými herními zkušenostmi v ligové soutěži. Proto bylo hlavním výkonnostním cílem udržení ligové příslušnosti a získávání zkušeností na další ročníky. I přes tyto problémy, odehrálo družstvo v podzimní části soutěže vyrovnané zápasy i s celky z popředí tabulky, ale na zisk bodů to většinou nestačilo. Do jarní části soutěže vstoupili mladí Slávisté s vědomím, že všechna klíčová utkání hrají na domácí palubovce. V těchto utkáních zahrálo družstvo velice dobře, takže již po pátém jarním kole bylo jasné, že ligovou příslušnost udrží i pro příští sezónu s cílem pohybovat se v horních patrech tabulky. Vyzdvihnout lze výkon obou brankařů Petra Berana a Ondřeje Brilla, z hráčů potom nejúspěšnějšího střelce Davida Puhmana a bojovností oplývajícího Jana Láda a Lukáše Choulíka. Nejvíce branek nastříleli David Puhman 68, Kitzberger Tomáš 57, Lukáš Choulík 49.

       Posledním družstvem soutěže byl mladý celek Sokola Bolevec, který získal dva body a  ze soutěží se musí rozloučit.

       Všichni hráči nyní mají volno, někteří, končící věkově v dorostenecké kategorii a začnou  se připravovat s družstvy dospělých, ostatní začnou s přípravou na další ročník již o prázdninách a věříme, že v příštím ročníku ligových dorosteneckých soutěží bude naše zástupce co nejvíce vidět na předních místech tabulek.

(hej)

 

 

FC Viktoria Plzeň

HSC Plzeň

HC Keramika Plzeň

 

Grafická úprava - texty Jaromír Pech
Copyrighte ©
Poslední úprava: 28.06.2001